
Har din virksomhed restskat for indkomståret 2025, kan tidspunktet for indbetaling få stor betydning for, hvor dyrt det bliver.
Ved at betale frivillig acontoskat kan du reducere restskattetillægget markant:
- Indbetaler du senest 2. februar 2026, er tillægget 1,3 %
- Venter du til 20. november 2026, stiger tillægget til 6,6 %
Restskattetillægget er ikke fradragsberettiget. Det betyder, at et tillæg på 6,6 % reelt svarer til en rente på cirka 8,5 % før skat.
Kan du finansiere betalingen billigere end det – for eksempel via banklån eller virksomhedens likviditet – vil det i mange tilfælde kunne betale sig at indbetale restskatten allerede i februar frem for at vente.
Har du overskydende skat?
Har du i stedet betalt for meget i skat for 2025, bliver den overskydende skat udbetalt 20. november 2026. Her modtager du et tillæg på 2,8 % af beløbet.
Kontakt os
Er du i tvivl om, om du skal indbetale nu for at spare penge – eller bevare likviditeten i din virksomhed, kan du kontakte en af vores skattespecialister.