
På vej: Motionsfradrag, seniorfradrag og nye regler for foreninger med finansloven 2026
Ændringerne er en del af aftalen om finansloven 2026, når lovændringerne er endeligt vedtaget, træder de i kraft den 1. januar 2026.
Her er de vigtigste ændringer, der kan påvirke dig:
Motionsfradrag
Baggrunden er en momsforhøjelse på fitness og kommerciel træning for personer over 30 år. Derfor kan du fra 2026 få et ligningsmæssigt fradrag for udgifter til kommerciel træning (fx fitness, yoga). Maksimumfradraget er 1.750 kr. pr. år, hvilket giver en besparelse på ca. 450 kr., hvis udgiften indberettes ved selvangivelsen.
Se artiklen: Motion er vigtig – også når der kommer moms på træning
Hvad skal du gøre nu? Gem kvitteringer for træning og indberet udgiften ved selvangivelsen.
Seniorfradrag
Det ekstra beskæftigelsesfradrag for seniorer forhøjes fra 1,4 % til 8,5 % af lønnen, dog maks. 37.000 kr. pr. år. Perioden udvides til de sidste fem år før folkepensionsalderen. Fradraget stiger gradvist til 10 % / 43.000 kr. i 2030.
Hvad skal du gøre nu? Tjek om du er i målgruppen og indregn fradraget i din økonomiske planlægning.
Sportsklubber og andre frivillige foreninger
Tidligere var grænsen for skattefri godtgørelser 6.800 kr. fordelt på tre kategorier – nu er beløbet samlet til 10.000 kr. pr. år. Frivillige foreninger kan udbetale skattefri godtgørelser til ulønnede bestyrelsesmedlemmer og medhjælpere – uden indberetningspligt og uden at påvirke sociale ydelser.
Hvad skal du gøre nu? Hvis du er aktiv i en forening, justér godtgørelsespolitikken til de nye satser.
Kontakt os
Har du spørgsmål til, hvordan de tre ændringer for personskat påvirker dig? Kontakt vores skattespecialister – vi hjælper dig med at få glæde af de nye muligheder.